تزریق پلاستیک یکی از متداول‌ترین فرایندهای تولید است که پلاستیک نقش اصلی در آن دارد. از دستگاه تزریق پلاستیک در فرایند قالب‌گیری تزریقی استفاده می‌شود که برای تولیدات قطعات پلاستیکی در تعداد بالا و به طور مستمر کاربرد دارد.

کاربرد دستگاه تزریق پلاستیک چیست؟

کاربرد دستگاه تزریق پلاستیک، برای ساخت قطعات مختلفی است که در بسیاری از حرفه‌ها و یا تولیدی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

شما اکثر قطعات پلاستیکی که مشاهده می‌کنید اعم از صنعتی و یا حتی غیرصنعتی به کمک دستگاه تزریق پلاستیک ساخته شده است.

به کمک این دستگاه می‌توانید به‌راحتی قطعه‌های پلاستیکی طی یک مرحله. برای هر نوع زمینه مصرف تولید کنید. این دستگاه‌ها می‌توانند شروع‌کننده یک شغل و یا حرفه باشند.

انواع دستگاه‌های تزریق پلاستیک

دستگاه‌های گوناگونی برای انجام پروسه تزریق پلاستیک وجود دارند که وابسته به نوع عملکرد و کارایی می‌توانند متفاوت باشند و متناسب با تولیدات دسته‌بندی شوند. همچنین این تولیدات و محصولات اغلب به تجهیزاتی نیازمند هستند که به‌راحتی تولید کمک می‌کند. بهتر است قبل از خرید، اطلاعاتی دررابطه‌با نوع عملکرد آنها داشته باشیم تا به‌راحتی خریدی مطمئن انجام دهیم.

دستگاه تزریق پلاستیک می‌تواند تمامی محصولاتی که مواد اولیه آنها پلاستیک است را به بهترین شکل و با درصد خطای بسیار کمی تولید کند.

 حال در ادامه مطالب دو نوع از دستگاه‌های تزریق پلاستیک را به شما معرفی می‌کنیم تا درک بهتری از دستگاه‌های تزریق پلاستیک داشته باشید.

دستگاه تزریق پلاستیک عمودی (ایستاده)

اغلب مدل‌های عمودی دستگاه تزریق پلاستیک در اندازه‌های کوچک طراحی می‌شوند. این نوع از دستگاه‌ها معمولاً برای تولید به یک نیروی انسانی نیاز دارند. عمده حجم تزریقی این نوع از دستگاه‌ها بین ۲۰ تا 200 گرم است و بیشترین کاربرد آنها برای تولید قطعات اینسرتی است.

دستگاه تزریق پلاستیک افقی

این نوع از دستگاه‌های تزریق پلاستیک شکل ظاهری افقی دارند و در بسیاری از تولیدات پلاستیک قابل‌استفاده نیز هستند. کاربری این‌گونه دستگاه‌ها بسیار آسان است. شما می‌توانید این نوع دستگاه‌ها با هر تناژی که مدنظر دارید سفارش دهید و از تولید و فروش قطعات پلاستیکی خود درآمد نسبتاً مناسبی به نسبت سرمایه‌گذاری کسب کنید.

دستگاه‌های تزریق افقی مانند دستگاه‌های عمودی در تناژهای مختلفی تولید می‌شوند که اندازه دستگاه را بر طبق وزن قطعه تولیدی، ابعاد قالب و نوع قطعه و مواد تعیین می‌کنند. به طور مثال دستگاه تزریق مناسب برای تولید سبد میوه دستگاهی بین تناژ 260 الی 400 تن است.

انواع دستگاه‌های تزریق موجود در بازار ایران چه هستند؟

انواع دستگاه تزریق پلاستیک موجود در بازار دارای گونه‌های مختلفی است و کاربردهای متنوعی دارد. در ادامه به بیان و بررسی انواع دستگاه تزریق پلاستیک موجود در بازار می‌پردازیم:

انواع مختلف دستگاه‌های تزریق پلاستیک از نظر سیستم

  • تمام الکتریکی (برقی)
  • دستگاه تزریق هیبریدی
  • دستگاه تزریق هیدرولیکی

دستگاه تزریق پلاستیک هیدرولیکی

دستگاه‌های تزریق پلاستیک هیدرولیکی برای اولین‌بار در حدود سال ۱۹۳۰ در بازار حضور یافتند. اما در دهه جدید میلادی به‌تدریج با ورود دستگاه‌های تزریق برقی به بازار کم‌کم نقش این دستگاه‌ها کم‌رنگ‌تر خواهد شد.

اما با این تفاسیر باز هم دستگاه‌های هیدرولیکی همچنان می‌توانند بهترین انتخاب برای تولید قطعات پلاستیکی باشند. لازم به ذکر است دستگاه‌های هیدرولیکی انواع مختلفی از جمله پمپ ثابت (نرمال)- سروو موتور و پمپ دبی متغیر دارا است.

دستگاه تزریق پلاستیک برقی

این نوع از دستگاه‌های تزریق امروزه کاربردهای گسترده‌‌ای دارد و باتوجه‌به گران شدن انرژی، مخصوصاً در کشورهای پیشرفته و همچنین مشکلات آلودگی قطعات تولیدی توسط روغن دستگاه و دقت بسیار بالای تولید، در حال گسترش جایگاه خود در بازار پلاستیک دنیا است.

فرایند تولید قطعات پلاستیکی در دستگاه‌های تزریق برقی توسط موتورهای پرسرعت تعبیه شده در آن‌ها  به‌صورت دیجیتالی کنترل می‌شود. دقت دستگاه‌های تزریق برقی بالاست و تکرارپذیری بسیار زیادی در تولید دارند و ازاین‌جهت بسیار پر طرف‌دار هستند.

جالب است بدانید دستگاه‌های تزریق پلاستیک برقی مصرف انرژی پایین‌تری سرعت تولید بالاتر، دقت تولید بالاتری نسبت به دستگاه‌های هیدرولیکی قدیمی دارند و از این نظر در فرایند تولید می‌توانند مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی باشند.

در دستگاه تزریق تمام برقی هیچ‌گونه روغن هیدرولیک به کار نرفته است در نتیجه می‌توانند بهترین دستگاه برای تولید وسایل و قطعات بهداشتی و پزشکی باشند. از دستگاه تزریق برقی برای تولید قطعات حساس پلاستیکی بسیار کوچک می‌توان استفاده نمود.

دستگاه تزریق پلاستیک هیبریدی

یکی دیگر از انواع دستگاه تزریق موجود در بازار نوع هیبریدی است. این دستگاه در واقع ترکیبی از دستگاه برقی و هیدرولیکی است و توانسته است جایگاه خوبی در بازار پیدا کند و مورد استقبال ویژه کارآفرینان این عرصه قرار بگیرد.

این دستگاه‌ها مصرف انرژی پایینی دارند، دقت بالاتری به نسبت دستگاه‌های هیدرولیکی دارند و تکرارپذیری‌شان نیز بسیار بالاست. معمولاً در دستگاه‌های هیبریدی، واحد تزریق دستگاه به‌جای هیدرو موتور، مجهز به سروو موتور است که باعث دقت و سرعت بارگیری و تزریق می‌شود.

نمایندگی فروش دستگاه تزریق پلاستیک در ایران

دستگاه های تزریق پلاستیک با مارک و برندهای بسیار متنوعی در بازار کشور عرضه می‌شوند. در این میان برخی از برندها دارای خاستگاهی معتبرتر و کیفیت محصولات بالاتری میباشند. برخی از نمایندگی‌های فروش دستگاه تزریق پلاستیک مانند https://www.nbmmachinery.com  نمایندگی فروش چندین برند دستگاه تزریق پلاستیک را بر عهده دارند. بهترین برندهای دستگاه تزریق پلاستیک چینی توسط شرکت‌های معتبر و گاهی چند ملیتی ساخته میشوند که در برخی از مواقع در کشورهای پیشرفته اروپایی طراحی می‌شوند که کیفیتی همانند محصولات کمپانیEngel  و کمپانی Arborg را رقم بزنند. برای اطمینان از کیفیت و به روز بودن تکنولوژی دستگاه تزریق پلاستیک، در خصوص شرکت سازنده دستگاه اطلاع کسب کنید و از خاستگاه طراحی و تحقیق و توسعه دستگاه مطلع شوید. همچنین از فروشنده بخواهید تا اطلاعات لازم در خصوص برند قطعات اصلی دستگاه تزریق مانند الکتروموتور، پمپ، شیرهای هیدرولیک، کنترلر و قطعات الکتریکی تابلو برق دستگاه را در اختیارتان قرار دهد.

سرمایه موردنیاز برای شروع کار تزریق پلاستیک

یکی از معیارهای شروع یک کار و حرفه، برآورد کردن هزینه آن است. در شروع کار تزریق پلاستیک معیارهای گوناگونی وجود دارند که ممکن است بر اساس آنها قیمت‌ها متغیر باشند و مقدار سرمایه موردنیاز برای شروع این کار نیز، افزایش و کاهش یابد.

ابتدا قبل از خرید دستگاه تزریق پلاستیک باید قالب محصول و قطعه‌ای که می‌خواهید تولید کنید را تهیه کنید که قیمت آنها هم به نسبت کیفیت و نوع آنها متفاوت است.

همچنین برای تولید قطعه‌ها نیاز به مواد اولیه با کیفیتی است که در ساخت قطعه نقش اصلی دارند. شما اگر مواد اولیه بی کیفیتی تهیه کنید ممکن است در حین کارکردن دچار مشکلاتی از قبیل آسیب به قالب و قطعات دستگاه شوید.

سرمایه‌گذاری در ایجاد یک واحد تولیدی پلاستیک شامل موارد زیر می‌شود:

  1. دستگاه و ماشین‌آلات موردنیاز
  2. قالب
  3. مواد اولیه
  4. اجاره و آماده‌سازی محل تولید
  5. جریان نقدینگی جهت تولید و بازگشت سرمایه